• والدین
 • دبیران
 • دانش آموزان
 • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش پنجشنبه 31 خرداد 1403 بروز رسانی 18:48

درس افزار هوشمند سپهر
معرفی درس افزار
قبل از تاسیس موسسه سپهر دانش پژوهان کیش ، در اواسط سال ۱۳۹۷ کار گروهی جهت تولید محتوا و ابزارهای متناسب با اهداف آموزشگاه تشکیل گردید که شامل زبده ترین و با سابقه ترین متخصصین در زمینه فضای مجازی و برنامه نویسی بوده است. یکی از ماموریت های این کارگروه تولید اپلیکیشنی بود که بتوان برنامه ریزی های آموزشی را به طور دقیق در آن انجام داد، و با وجود آنکه بحث بیماری کووید ۱۹ در میان نبود ضرورت ایجاد پلتفرمی برای آموزش مجازی احساس می شد. از نسخه آزمایشی این نرم افزار در اواخر ۱۳۹۷ رونمایی گردید و از آن پس تکمیل و تزریق محتوای آموزشی هر چه بیشتر مورد توجه کارگروه قرار گرفت به طوری که در سال ۱۳۹۸ و با فراگیر شدن کووید ۱۹ آموزشگاه سپهر بلافاصله سیستم آموزش مجازی خود را به کار انداخت که تاثیر شایسته ای در جلوگیری از عقب افتادگی درسی دانش آموزان داشت. این نرم افزار همچنان در دست توسعه است و در اغلب ماژول های آن از هوش مصنوعی استفاده شده است. درس افزار هوشمند سپهر دارای چهار گروه مخاطب یعنی دانش آموز، معلم، والدین و آموزشگاه می باشد که در اینجا با برخی از امکانات آن آشنا می شوید.

درس افزار دانش آموز : در یک نگاه
به طور حتم مهمترین مخاطب این درس افزار دانش آموز است. لذا پیکربندی اصلی آن به گونه ای طراحی شده است تا دانش آموز با آن احساس راحتی داشته باشد و بتواند نیازهای خود را با آن رفع کند البته به طور مطلق نمی‌توان ادعا کرد که ابزارهای الکترونیکی می ‌توانند جایگزین قطعی برای روشهای سنتی یادگیری باشند اما به طور کلی اهداف زیر از بیشترین اهمیت برخوردار هستند:
 - دسترسی سریع و بدون قید و شرط دانش آموز به برنامه آموزشی خود، به طوری که دچار سردرگمی نباشد.
 - جلوگیری از اتلاف وقت دانش آموز که می‌دانیم نه تنها او را از کار اصلی خود وا می دارد بلکه می ‌تواند عامل بی انگیزگی شود. این مطلبی است که همه ما زمانی که مدرسه می رفتیم با آن سر و کار داشتیم و لذا اکنون تلاش می کنیم تا فرزندانمان در شرایط مناسب تری برای تحصیل قرار داشته باشد.
 - ایجاد پل ارتباطی دائمی میان دانش آموز و مدرسه یا آموزشگاه می‌تواند در به نتیجه رسیدن برنامه ریزی که برای دانش آموز صورت گرفته است بسیار موثر باشد.
 - دسترسی دانش آموز به فضای آموزشی در شرایط خاص مانند آلودگی هوا ، کسالت و غیره می تواند از عقب افتادگی تحصیلی وی جلوگیری کند.
 - دسترسی دانش آموز به انواع درسنامه ها و کتاب های آموزشی که با سلیقه معلم و روش تدریس او گردآوری شده است از مهمترین اهداف این درس افزار می باشد.

درس افزار دانش آموز : شخصی سازی
طبیعتاً اهداف دانش آموزان با یکدیگر فرق می کند، برای همین ابزارهایی که تحت اختیار آنها قرار می گیرد ویژگی های متناسب با اهداف مختلف را فراهم می کند. این موضوع در درس افزار سپهر بخوبی قابل توجه قرار گرفته است یعنی با توجه به خواسته ها و توانمندی های هر دانش آموز، قابلیت ها و ابزارهای آموزشی برای او شخصی سازی می شود تا توجه دانش آموز روی آیتم های مرتبط با خودش تمرکز بیشتری برای او بوجود آورد. به عنوان نمونه دانش آموزی در درس شیمی دارای استعداد و علاقه ویژه ای است و رشته مورد علاقه او در دانشگاه نیز وابستگی زیادی به این درس دارد و یا اینکه در کنکور سراسری این درس اهمیت وژه‌ای برای او دارد، لذا شخصی سازی توسط درس افزار به گونه ای صورت می گیرد تا توجه بیشتری از سوی دانش آموز صرف این درس شود. البته این به آن معنا نیست که سایر دروس مورد توجه قرار نمی گیرند.

درس افزار دانش آموز : برنامه ریزی فرد به فرد
به همان ترتیب که اهداف دانش آموزان با یکدیگر تفاوت دارند، لازم است برنامه ریزی آموزشی برای ایشان نیز، تامین کننده اهداف مورد نظر باشد. شاید بارها با این موضوع مواجه شده باشیم که سطح آموزش در یک کلاس بالا است و یا بالعکس که در هر صورت نگرانی و یا اعتراض برخی دانش آموزان یا والدین آنها را به دنبال دارد و در اغلب اوقات پاسخ آموزشگاه این است که با توجه به سطح علمی و توانمندی اکثریت دانش آموزان، روش و سطح آموزش انتخاب و ارائه می گردد. البته این موضوع صحیح است اما اکنون که به لطف تکنولوژی فراگیر میتوانیم از هوش مصنوعی برای درک صحیح تر از وضعیت علمی یک دانش آموز در یک درس یا مبحث مشخص و معین برسیم، طبیعتاً قادر خواهیم بود روش آموزش خود را متناسب با نیازهای فرد به فرد دانش آموزان و در سطوح مختلف به آنها ارائه دهیم. برای نمونه؛ ضرورتی ندارد سطح یک تمرین یا تکلیف ریاضی برای تمام دانش آموزان یک کلاس یکسان باشد زیرا اگر دانش آموزی توانایی پاسخگویی به سوالات سنگین تر در آن درس را داراست نبایستی موجب جلوگیری از پیشرفته او شویم. البته ممکن است روش کار کار کمی پیچیده به نظر برسد اما خوشبختانه سپهر دانش پژوهان کیش توانسته است با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و توجیه کامل دبیران خود به این مهم دست یابد که نتایج آن به وضوح قابل مشاهده است.

درس افزار دانش آموز : آزمون های هوشمند
مفهوم برنامه ریزی فرد به فرد را در آزمون های هوشمند بهتر درک می کنیم. در این آزمون ها با توجه به مباحثی که مورد مطالعه دانش آموز قرار گرفته است و توانمندی او در پاسخگویی به سوالات، آزمون به طور هوشمند و خودکار طراحی می شود. نکته مهم آن است که سوالاتی را که دانش آموز در آزمون های مشابه قبلی نتوانسته است پاسخ دهد مجدداً و با شکلی نو و سطحی متفاوت در آزمون جدید گنجانده می شوند.
علاوه بر ابزار هایی که دانش آموز برای پاسخگویی هر چه راحت تر به سوالات به صورت الکترونیکی در اختیار دارد، کارنامه و آنالیزهوشمند آزمون نیز در اختیار او و والدین قرار می گیرد، ضمنا گزارشی از نقاط قوت و ضعف وی به صورت برنامه ریزی شده برای دبیر مرتبط ارسال می شود و همچنین نوع تمرینات و تکالیفی که به دانش آموز داده خواهد شد به گونه ای است که بتواند نقاط ضعف خود را جبران کند و یا نقاط قوت خود را بهتر از قبل تقویت نماید. بنابراین با گذشت زمان و شرکت در آزمون های متعدد وضعیت و نقشه راه دانش آموز به خوبی برای او ترسیم می گردد و برنامه ریزی میشود.

درس افزار دانش آموز : پیام رسان اختصاصی
امروزه استفاده از پیام رسان الکترونیکی، یک ضرورت محسوب می شود و معمولاً از شبکه های اجتماعی برای این منظور استفاده میشود. یکی از شبکه های خوب برای دانش آموزان "شاد" نام دارد که البته پیام رسان مناسبی برای کار آموزش محسوب می شود. اما از همان ابتدا، سپهر دانش پژوهان کیش ضرورت داشتن پیام رسان اختصاصی خود را احساس می کرد برای همین دست به تولید نرم افزاری زد که اکنون این بخشی از درس افزار هوشمند سپهر محسوب می شود. از خصوصیات این پیام رسان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
- امکان ارتباط میان دانش آموز و معلم
- امکان ارتباط میان دانش آموزان همکلاس یا هم گروه
- امکان ارتباط والدین با آموزشگاه
- دسترسی به پیام رسان سپهر با هر سیستم عامل و هرگونه وسیله الکترونیکی مانند انواع گوشی، کامپیوتر، تبلت وغیره وجود دارد
- استفاده از بستر اینترنت ملی که اعمال محدودیت ها روی آن تاثیری ندارد یعنی همواره فعال است
- امکان استفاده از نمادهای درسی (فرمول های ریاضی، شیمی، فیزیک) در تایپ و ارسال پیام
- ایزوله بودن محیط پیام رسان آن که طبعا امنیت روانی و اخلاقی در محیط آن بطور کامل وجود دارد

درس افزار دانش آموز : نظارت و کنترل
یکی از راهبردهای مهم یک سیستم آموزشی منسجم، استفاده از ابزارها و روش های مناسب برای نظارت و کنترل پروسه آموزش می باشد. درس افزارهوشمند سپهر قادر است تمامی پارامترهای لازم مانند حضور و غیاب، شروع و پایان کلاس، مباحث تدریس شده، آزمون های برگزار شده، فعالیت های پیش رو و بسیاری ضروریات دیگر را در ابر اطلاعاتی خود ذخیره نماید و در بازه های زمانی مورد نیاز نتایج لازم را به مدیریت آموزشگاه، دبیران، والدین و دانش آموزان گزارش کند. به هر حال هر برنامه ریزی نیازمند ضمانت های اجرائی می باشد و این بخش از درس افزارتوانسته است گزارش های لازم را به موقع و به طور دقیق به اطلاع مخاطبان خود برساند. بر اساس اطلاعات واصله، تصمیمات مهمی را می‌توان اتخاذ کرد تا برنامه ریزی آموزشی به درستی اجرا گردد. برای نمونه دربرخی موارد حتی احتمال تغییر رشته برای دانش آموز پیش بینی شده است که تصمیم بسیار مهمی است. و یا در مواردی تذکرات لازم جهت بهبود کار دبیر به وی ابلاغ گردیده است. علاوه بر آن والدین پیشرفت و وضعیت درسی فرزندان خود را با گزارشهائی که توسط درس افزار به صورت pdf تولید می‌شود را دریافت می کنند و برای همین میتوان ادعا کرد که دو مقوله" بهبود وضعیت" و "اطلاع رسانی بموقع و دقیق" به بهترین شکل ممکن در آموزشگاه سپهر دانش پژوهان کیش و دبیرستان سپهر کیش صورت می پذیرد.

درس افزار دانش آموز : گزارش عملکرد
هر دانش آموز باید بتواند از میزان موفقیت، عملکرد خود و استفاده مفیدی که از کلاس های درس داشته است با خبر شود و با توجه به گزارش هایی که دریافت می کند نسبت به اصلاح روش یادگیری و مطالعاتی خود توجه بیشتری داشته باشد. در ضمن می دانیم که عملکرد هر دانش آموز در دروس مختلف با یکدیگر تفاوت دارند لذا میزان رضایت از رشد و توانمندی، با توجه به شاخص هایی که برای هر دانش آموز تعریف شده است توسط در افزار هوشمند سپهر تولید و ارائه می گردد. به عنوان نمونه ممکن است دانش آموزی که در درس شیمی تراز ۷۰۰۰ را به دست آورده باشد در مقایسه با دانش آموز دیگری که در همین درس تراز ۶۵۰۰ را کسب کرده است، ضعیف تر نشان داده شود زیرا با توجه به پتانسیل آن دانش آموز ارزیابی ها در سیستم هوشمند صورت می پذیرد. در نتیجه عملکرد هیچ دانش آموزی با دانش آموز دیگری مقایسه نمی شود بلکه عمل کرد او با خودش و در طی بازه های زمانی مشخص گزارش می گردد که این می تواند در برنامه ریزی مطالعاتی فرد به فرد نقش بسیار موثری داشته باشد.

درس افزار دانش آموز : کارنامه و نتایج
واضح است که دانش آموزانی که خود را برای ورود به دانشگاه آماده می کنند بایستی مطابق با رشته تحصیلی مورد علاقه خود در دانشگاه، از دانش مناسب و کافی در دروس مرتبط برخوردار باشند، لذا ارزیابی یک درس برای یک دانش آموز در درس افزار هوشمند سپهر صرفاً با توجه به نمرات پایه تحصیلی صورت نمی گیرد، بلکه عملکرد دانش آموز و نمرات کسب شده در تمامی مباحث و در تمامی پایه های تحصیلی در سیستم درج می شود و با توجه به آن، گزارش های لازم به صورت چارت ارائه می گردد تا دانش آموز بداند که گرچه مثلاً در درس فیزیک ۳ در سطح بسیار خوبی قرار دارد اما ممکن است همین مقدار توانمندی را برای فیزیک ۱ نداشته باشد حال آنکه او قصد دارد در دانشگاه رشته ای را انتخاب کند که مستقیما با درس فیزیک مرتبط است پس او باید بداند که در چه مباحثی که یکی دیگر از او آزمون گرفته نخواهد شد ضعف دارد. از طرفی اگر دانش آموز بخواهد از رشته هایی که صرفاً با کنکور سراسری امکان انتخاب را دارند استفاده کنند طبیعت باید تمام مباحث مثلاً درس فیزیک را بداند لذا در فرصتهای خاص که به آنها فرصتهای طلایی گفته میشود و با توجه به برنامه ریزی هایی که برای او صورت می گیرد نقاط ضعف خود در همین درس رفع می کند.

درس افزار دانش آموز : برنامه مطالعاتی
همانطور که توضیح داده شد و می‌دانیم، برنامه ریزی مطالعاتی جزو مهمترین ارکان پیشرفت تحصیلی است برای همین در درس افزار هوشمند سپهر، بخشی در اختیار دانش آموز قرار می گیرد که در آن بتواند از بودجه بندی مطالعاتی خود برای آزمون های مرحله ای و جامعه و البته نوبت اول و دوم، مستمر یا سایر آزمون های خود مطلع باشد. در این قسمت دانش آموز از ارتباط میان هر مبحث با مباحث دیگر آگاه می شود و خواهد دانست که برای موفقیت در آزمون پیش رو چگونه باید مطالعه کند. در نتیجه برای برنامه ریزی مطالعاتی دچار سردرگمی نخواهد شد و میتواند برنامه خود را به گونه ای مدیریت کند تا بدون نگرانی و استرس برای هر آزمون آماده شود.

درس افزار دانش آموز : تقویم دانش آموزی
تقویم دانش آموزی یکی دیگر است ابزارهای مهم درس افزار هوشمند سپهر است که در آن رویدادهای آموزشی کلی و فرد به فرد درج می شود و لذا دانش آموز با توجه به تقویم شخصی سازی شده خود می ‌تواند برنامه ریزی های درسی و حتی غیر درسی خود را انجام دهد د و نگران مطلع نبودن از کارهایی که باید انجام دهد نباشد. در این تقویم علاوه بر برنامه های روزانه ی مطالعاتی، آزمونک ها، تکالیف، امتحانات، آزمون هایی مانند مسابقات المپیاد، کنکور سراسری و اخبار مرتبط با هر یک از آنها نیز درج می گردد که همگی با توجه به اطلاعیه هایی هستند که از سوی نهادها و سازمان های مرتبط صادر میشود. در نتیجه هرگونه تغییرات احتمالی در این تقویم به روز میشود و تغییرات مهم نیز از طریق پیامک به اطلاع دانش آموز میرسد. در تقویم دانش آموزی از ساز و کاری استفاده شده است که طی آن در کوتاه ترین زمان ممکن، دانش آموز از برنامه‌های خود باخبر می شود ضمن آنکه تمام جزئیات به صورت پی دی اف برای دانش آموز ارسال می گردد.

درس افزار دانش آموز : سایر امکانات
علاوه بر امکاناتی که توضیحات آنها ارائه گردید باید گفت درس افزار هوشمند سپهر دارای امکانات متعدد دیگری نیزمی باشد که دراینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:
- امکان استفاده دانش آموز از روبوسپهر که رباتی سوال ساز است و برای تمرین دانش آموز بسیار مفید واقع می گردد.
- امکان استفاده از درسنامه های استاندارد شده سپهر که در ۳ سطح ارائه شده اند.
- امکان استفاده از آزمون ساز هوشمند سپهر، به گونه ای که دانش آموز با توجه به زمان مورد نظر خود می‌تواند آزمونی را درخواست نماید و به آن پاسخ دهد و نتیجه آن را مشاهده کند.
- امکان استفاده از آرشیو ویدئویی سپهر که با توجه به بودجه بندی مطالعاتی دانش آموز برای او در دسترس قرار می گیرد.
- امکان استفاده از بانک سوال سپهر، حاوی صدها نمونه سوال برای دروی مختلف است.
- آلبوم عکس شخصی سازی شده سپهر، حاوی تصاویری که دانش آموز در آنها حضور دارد.
- و بسیاری امکانات که همگی برای هر چه جذاب تر شدن محیط آموزشی سپهر دراختیار دانش آموز قرار داده شده است.

 
اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.