• والدین
  • دبیران
  • دانش آموزان
  • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش یکشنبه 31 تیرماه 1403 بروز رسانی 02:21
کد مطلب: 823 | تاریخ انتشار: 1403/3/17 | علمی | اجتماعی | منبع: عصر ایران
هشت مشکل شایع در دوران نوجوانی
همه انسان ها وقتی در زندگی با تغییرات ناگهانی مواجه می شوند، احساس سردرگمی می کنند. مثلا تصور کنید کسی شغل اش را از دست بدهد، ابتدا به ساکن واقعا گیج می شود. با شرایطی بحرانی مواجه می شود که باید برای گذشتن از آن آگاهی لازم را اشته باشد.
نوجوانان را نیز همین طور در نظر بگیرید؛ جسم و روح آنان دستخوش تغییر می شود، از دوران کودکی جدا می شوند و وارد مرحله ای می شوند که با کلی باید و نباید ، هنجار و ناهنجار مواجه می شوند، دوران بلوغ را تجربه می کنند. طبیعی است که گیج شوند و واکنش های متفاوتی نشان دهند. دقت کنید مرحله ای طاقت فرسا اما کاملاً طبیعی ، مرحله ای با تعارضات مختلف.
اگر نوجوانی در منزل دارید که به تدریج دارد رفتارهای خاصی از خود نشان می دهد، پرخاش می کند، با شما درگیر می شود، بیشتر اوقات اش را در اتاق اش می گذراند، سرش همش تو گوشی اش است ، ممکن است ندانید که چگونه با این تغییرات کنار بیایید. با این حال، مهم است که بدانید هیچ دستورالعمل واحدی وجود ندارد که در همه شرایط برای همه به یکسان کار کند. اما با نشان دادن عشق و صبر به نوجوانان خود کمک کنید از این لحظات دشوار عبور کند. صبوری و محبت شاه کلید همراهی با نوجوانتان در گذراندن این دوران است.

چگونه رایج ترین مشکلات دوران نوجوانی را تشخیص دهیم؟ در زیر به هشت مورد از رایج ترین مسائل مربوط به نوجوانی نگاهی می اندازیم:

1- اضطراب در مورد پذیرش اجتماعی
با فرا رسیدن دوران نوجوانی، اهمیت روابط اجتماعی برای آنها چند برابر می شود. در واقع یکی از دغدغه های اصلی نوجوانان، پذیرفته شدن است. همین احساس است که در بسیاری از موارد، حس ارزشمند بودن یا نبودن را ایجاد می کند. اضطراب در نوجوانان شایع است و آگاهی از آن در مدیدریت این حالت روانی کمک می کند.
بنابر مطالعه ی که رابطه بین فشار همسالان و عملکرد تحصیلی نوجوانان را ارزیابی می کند اغلب از نوجوانان انتظار می رود که به فشار همسالان واکنش مثبت نشان دهند تا از اثرات منفی آن اجتناب کنند. این بدان معنی است که آنها باید نگاهی خوش بینانه در مواجه با همسالان خود داشته باشند. در این صورت است که عملکرد تحصیلی آنها نیز بهبود می یابد و برعکس اگر نوجوانی در ارتباط با همسالانش مشکل داشته باشد عملکرد تحصیلی اش نیز آسیب می بیند. (مولدس و همکاران، 2019)

2- مشکلات عزت نفس
عزت نفس پایین یک تعارض بزرگ در نوجوان است که عوارض و تبعات دیگری نیز به همراه دارد. در واقع، نوجوانان اغلب با تغییرات بدنی خود احساس راحتی نمی کنند و تمایل دارند که از محیط های اجتماعی کناره بگیرند. در نتیجه، آنها احساساتی مانند اضطراب، غم و استرس را تجربه می کنند.
با تأسی از همین نگاه و بنا بر نتیج مطالعات اخیر انجام شده، جنسیت عامل مهمی در عزت نفس نوجوانان است. در واقع، یک تحقیق نوجوان است و دختران نسبت به پسران نگرش منفی بیشتری نسبت وضعیت فیزیکی ناشی از بلوغ خود دارند. یک توضیح احتمالی این است که زنان فشار بیشتری را برای جذاب به نظر رسیدن و خوشایند بودن تجربه می‌کنند.

3-اختلالات خوردن
بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی اختلالاتی هستند که معمولا در سنین نوجوانی بروز می کنند. تغییرات بدن، عزت نفس پایین، فشار اجتماعی و عوامل دیگر باعث ایجاد انحراف در تصویر بدن می شوند. بنابراین اختلالات خوردن یکی از مشکلات تکراری در سنین نوجوانی به ویژه در زنان است
با این حال، ممطالعه ای که توسط لیمبرز، کوهن و گری (2018) انجام شد، نشان داد که اختلالات خوردن نیز به طور قابل توجهی بر مردان تأثیر می گذارد. این مطالعه گزارش داد که در ایالات متحده، 5.5 درصد از جمعیت مردان در معرض خطر بالای ابتلا به اختلالات خوردن هستند. از سوی دیگر، در کانادا، شیوع 1.1 درصدی در بین نوجوانان مشاهده شد. به نوبه خود، در نمونه ای از مردان جوان هلندی، آنها 1.2 درصد غالب بودند.
در مورد دختران، فشار به سمت لاغر به نظر رسیدن و رعایت استانداردهای زیبایی خاص است. از طرف دیگر، پسرها بیشتر تمایل دارند که عضلانی و ورزشکار به نظر برسند. گفتنی است، در هر دو مورد، اختلالات خوردن، تمامیت جسمی و روانی آنها را به خطر می اندازد. پرخوری و بی اشتهایی هر دو در میان تعارضات نوجوانی برجسته هستند. مراقبت به موقع برای جلوگیری از عواقب جدی ضروری است.

4- تمایلات جنسی
نوجوانی مرحله بیداری جنسیت است. همچنین می تواند منجر به مشکلات خاصی شود. به عنوان مثال، برخی از خانواده ها رابطه جنسی را به عنوان یک موضوع تابو در نظر می گیرند. بنابراین، به نوجوانان اطلاعات کافی در مورد آن داده نمی شود. همچنین ممکن است نوجوان در بحث درباره این مسائل با والدین یا سایر اعضای خانواده احساس راحتی نکند.
عدم آموزش جنسی می تواند جوانان را در معرض بیماری های مقاربتی و حاملگی های ناخواسته قرار دهد. همچنین، جنسیت یک مشکل رایج در این مرحله است، زیرا نوجوانان تازه شروع به کشف خود می کنند. علاوه بر این،کسانی که خود را همجنسگرا یا دوجنسه می دانند ممکن است با طرد شدن از طرف محیط خود مواجه شوند.

5- رفتارهای پرخطر
یکی از جنبه های جالب مغز این است که زمان زیادی برای رشد کامل آن صرف می شود. در واقع، قشر جلوی مغز تا سن 25 تا 30 سالگی به طور کامل رشد نمی کند. در مغز، قشر جلوی مغز مسئول استدلال، تصمیم گیری و سایر عملکردهای اجرایی است به همین دلیل در دوران کودکی و نوجوانی معمولاً احساسات بر رفتار آنها غالب است. بنابراین، جوانان بیشتر به رفتارهای پرخطر مانند مصرف مواد مخدر یا فعالیت های خطرناک دست می زنند.

6- درگیری با والدین
گاهی اوقات، والدین یا سایر اعضای خانواده نمی توانند تغییراتی را که نوجوانانشان تجربه می کنند به خوبی تحمل کنند. این اغلب به این معنی است که درگیری بین والدین و فرزندان می تواند در خانه مکرر شود و بر روابط آنها تأثیر بگذارد. در حالی که برای شما به عنوان یک والدین مهم است که برای محافظت از فرزندان خود محدودیت هایی تعیین کنید، اما این محدودیت ها باید انعطاف پذیر باشند. در حالت ایده آل، شما باید توافقاتی را ببندید که هر دوی شما را راضی کند. به عنوان مثال، اگر نوجوان شما می خواهد آخر هفته با دوستان خود بیرون برود، اشکالی ندارد که اجازه دهید، اما فقط تا زمان مشخصی. به این ترتیب آنها سرگرم می شوند اما در یک زمان معقول به خانه باز می گردند.

7-اختلالات روانی
تغییرات در سطوح مختلف مرتبط با نوجوانی را می توان به عنوان عوامل خطر در رابطه با سلامت روان مطرح کرد. در این مرحله از زندگی، معمولاً اولین علائم اختلالات روانی ظاهر می شود. به همین دلیل، ضروری است که والدین از تغییرات ناگهانی و غیرعادی در رفتار فرزندان خود آگاه باشند.

8- پرخاشگری و قُلدری
قلدری یک مشکل در دنیای امروز است. ضمن اینکه در عصر اینترنت و شبکه های اجتماعی این وضعیت در فضاهای مجازی نیز به وجود می آید. در واقع، در سناریوی دوم، به دلیل ناشناس بودن ارائه شده توسط شبکه، وضعیت بدتر است. نوجوانان می توانند هم قلدر و هم قربانی باشند. در هر دو مورد، لازم است اقدام شود. آزار و اذیت دیگران می تواند نشانه درگیری عاطفی باشد که باید به طور حرفه ای با آن برخورد کرد. از سوی دیگر، می دانیم که قربانی قلدری عواقب منفی هم بر سلامت روان و هم بر سلامت جسمی دارد.

سخن پایانی:
همواره این امکان وجود دارد که تغییرات در دوران نوجوانی منجر به اختلاف نظرهای مداوم بین والدین و فرزندان شود.مشکلات در دوران نوجوانی همیشه یکسان نیست. با آگاهی از این وضعیت، خونسرد و صبور باشید. این مرحله هم می گذرد. در نهایت، به عنوان یک والدین، باید به خاطر داشته باشید که رایج ترین مشکلات در دوران نوجوانی برای همه یکسان نیست. بنابراین، باید از مقایسه با سایر کودکان هم سن و سال آنها یا حتی با تجربه خود در دوران جوانی خودداری کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فضای امنی برای نوجوانان فراهم کنید تا نگرانی های خود را بیان کنند و راه حلی بیابند.
نظر شما:


اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.