• والدین
  • دبیران
  • دانش آموزان
  • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش دوشنبه 7 خرداد 1403 بروز رسانی 23:00
25 آوریل؛ روز جهانی مالاریا کد مطلب: 113 | تاریخ انتشار: 1402/2/5 | مقاله | آموزشی | منبع: ایمنا
25 آوریل؛ روز جهانی مالاریا
به گزارش ایمنا مالاریا از قدیمی‌ترین بیماری‌های شناخته‌شده و یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی کشورهای گرمسیر و نیمه گرمسیر جهان محسوب می‌شود، این بیماری سالانه ۵۰۰ -۳۰۰ میلیون نفر را مبتلا می‌کند و چند میلیون نفر از آنان که عمدتاً کودکان و زنان باردار هستند، جان خود را از دست می‌دهند.


هدف از نام‌گذاری روز جهانی مالاریا این است که به دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و عموم مردم این فرصت داده شود تا در خصوص آخرین دستاوردهای حوزه ژنومیک اطلاعات کسب کرده و دریابند این پیشرفت‌ها چگونه ممکن است بر زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد.


مالاریا یک بیماری انگلی است، عامل این بیماری انگل‌های تک‌سلولی از جنس پلاسمودیوم است که گونه‌های متعددی را شامل می‌شود. انگل مالاریا توسط پشه‌ای به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که آن نیز شامل چندین گونه است. شایع‌ترین و معمولی‌ترین روش انتقال مالاریا از طریق گزش پشه‌های آنوفل ماده است، وقتی پشه مذکور شخصی را نیش می‌زند، خون او را می‌مکد. اگر شخص گزیده شده مالاریا داشته باشد تعدادی از انگل‌های داخل خون بیمار به داخل بدن پشه مکیده خواهد شد، انگل‌های مالاریا در بدن پشه تکثیر و رشد می‌کند و بعد از ۷ تا ۲۱ روز که بستگی به دما و رطوبت محیط دارد برای انتقال به فرد دیگر آماده هستند؛ حال اگر شخص سالمی را نیش بزند، انگل‌های مالاریا وارد بدن شخص سالم می‌شوند و این شخص بیمار خواهد شد.


اشخاصی که به بیماری مالاریا مبتلا می‌شوند ابتدا احساس سرما و سپس لرز می‌کنند و بعد دچار تب می‌شوند و درنهایت تعریق را تجربه می‌کنند که به این مراحل حمله مالاریا گفته می‌شود. علائم دیگر مالاریا سردرد، استفراغ، بزرگی طحال، کم‌خونی و دردهای عضلانی است . اه تشخیص قطعی مالاریا آزمایش خون است، در خون فرد بیمار، انگل‌های مالاریا دیده می‌شود. بیماری مالاریا پس از تشخیص و با توجه به تجویز پزشک، قابل‌درمان است. دوره درمان را باید کامل کرد تا از بازگشت بیماری جلوگیری شود، در صورت عدم درمان به‌موقع و صحیح بیماری علاوه بر انتقال بیماری به دیگران، می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود اما عوامل زیر ممکن است باعث متفاوت بودن نوع داروی تجویزشده و مدت‌زمان مصرف آن باشند.

پیشگیری از مالاریا

• بیماریابی: آزمایش خون افراد تب‌دار و درمان افرادی که در آزمایش خون آن‌ها انگل مالاریا دیده‌شده است از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری می‌کند.
• جلوگیری از گزش توسط پشه‌های ناقل مالاریا؛ از طریق خوابیدن زیر پشه‌بند معمولی یا پشه‌بند آغشته به سم، نصب توری به در و پنجره‌های منازل، به کار بردن تله نوری و الکتریکی، استفاده از مواد دورکننده
• جلوگیری از تکثیر پشه‌های مالاریا از قبیل زهکشی آب‌های راکد، پر کردن گودال‌ها، پوشاندن کامل منابع آب و سایر وسایل نگهداری آب، استفاده از ماهی‌های لارو خوار، کاربرد مواد لاروکش مثل گازوییل
• از بین بردن پشه‌های بالغ به‌وسیله سم‌پاشی سطوح داخلی اماکن انسانی و حیوانی و محل استراحت پشه‌ها؛ با خشکاندن و جاری ساختن آب‌های راکد و پوشاندن کامل وسایل نگهداری آب محل‌های تخم‌ریزی پشه‌های مالاریا را از بین ببریم.
• دریافت داروهای پروفیلاکسی قبل از سفر به مناطق پرخطر

کاهش خطر گزش مالاریا

• هنگام شب پیراهن آستین‌بلند و شلوار بلند بپوشید، از پوشیدن لباس‌های تیره خودداری کنید.

• به قسمت‌های بدون پوشش بدن داروی دفع حشرات بمالید .

• درها و پنجره‌ها را به توری مجهز کنید.

• درصورتی‌که پشه وارد ساختمان می‌شود از تختخواب‌های پشه بنددار استفاده کنید.

مالاریا در ایران

در ایران سالانه حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر به مالاریا مبتلا می‌شوند؛ بیشترین موارد مالاریا در ایران مربوط به استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و قسمت گرمسیری کرمان است. مالاریا یک بیماری انگلی است.عامل این بیماری ، انگل‌های تک‌سلولی از جنس پلاسمودیوم است که گونه‌های متعددی را شامل می‌شود. در ایران سه گونه پلاسمودیوم به نامه‌ای ویواکس، فالسیپاروم و مالاریه وجود دارند. پلاسمودیوم ویواکس شایع‌ترین و پلاسمودیوم فالسیپاروم شدیدترین و خطرناک‌ترین نوع این انگل است. مطالعات علمی مالاریا در ایران از سال ۱۳۰۰ آغاز شد. تا سال ۱۳۲۰ مبارزه با مالاریا در ایران بیشتر به‌صورت توزیع دارو به‌منظور پیشگیری و درمان بیماران بوده است. در سال ۱۳۲۴ یک دوره آموزشی برای مبارزه با پشه آنوفل از طریق خشک‌کردن آب‌های راکد و پاشیدن گازوئیل برگزار شد و به‌این‌ترتیب به برنامه درمان و پیشگیری دارویی مالاریا، مبارزه با پشه آنوفل در بعضی از مناطق مالاریا خیز اضافه شد. در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی برای کنترل این بیماری انجام‌شده است و بیماری در بسیاری از مناطق کشور حذف‌شده است. در سال‌های اخیر، انتقال محلی مالاریا در ۱۱ شهرستان کشور گزارش‌شده که اکثر این شهرستان‌ها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. برنامه حذف مالاریا در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در سال ۱۳۸۹ تصویب شد و با اجرای برنامه‌های پیشگیرانه، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای موفق و پیشرو در جهان در زمینه حذف مالاریا مطرح شد.
نظر شما:


اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.