• والدین
  • دبیران
  • دانش آموزان
  • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش دوشنبه 7 خرداد 1403 بروز رسانی 22:22
 آشنایی با رشته اعضای مصنوعی کد مطلب: 120 | تاریخ انتشار: 1402/2/7 | مقاله | رشته های دانشگاهی
آشنایی با رشته اعضای مصنوعی
رشته‌ اعضای‌ مصنوعی‌ مرتبط با شاخه‌های‌ توانبخشی‌ است‌ و‌ طی آن‌ روش های‌ طراحی‌ و ساخت‌ اعضای‌ مصنوعی‌ منطبق‌ با آناتومی‌ بدن‌ آموزش‌ داده‌ می‌شود. در نتیجه دروس‌ این‌ رشته‌ مجموعه‌ای‌ از علوم‌ مهندسی‌ و علوم‌ پزشکی‌ است‌
.
فارع التحصیلان این رشته‌ در زمینه‌های حمایت‌ از اعضای‌ ضعیف‌ یا ناتوان‌ بدن‌، ساخت‌ اندام‌ مصنوعی‌ برای‌ عضو از دست‌ رفته‌ و اصلاح‌ وضعیت نامطلوب اعضا بدن فعالیت‌ می‌کنند و ‌ نحوه‌ ساخت‌ اُرتزها و پروتزهای‌ مختلف‌ را فرا می‌گیرد. ارتز وسیله ای است‌ که در کنار‌ عضو ناتوان یا ضعیف‌ استفاده می شود تا کارایی‌ آن عضو بهتر شود و پروتز عضوی مصنوعی‌ است‌ که‌ جایگزین‌ عضو طبیعی‌ می شود.

این رشته با مهندسی پزشکی تفاوت دارد زیرا مهندسی پزشکی در رابطه با الکترونیک و بیومکانیک کاربردی تجهیزات پزشکی فعالیت دارد که در مقاله مربوط به آن توضیحات لازم را خواهید دید. باید توجه داشته باشیم که مهندسی پزشکی نسبت به رشته اعضا مصنوعی بسیار پیچیده و گسترده تر می باشد.

در رشته‌ اعضای‌ مصنوعی‌، دانشجو با گچ‌ مجسمه‌سازی‌ و انواع قالب‌های‌ گچی‌ از اعضا بدن سر و کار دارد و باید به مانند کسی که کوزه گری یا مجسمه سازی و حتی نجاری و فلزکاری می کند فعال باشد.
نظر شما:


اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.