• والدین
  • دبیران
  • دانش آموزان
  • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش شنبه 25 فروردین 1403 بروز رسانی 22:32
اجازه ندهیم دست نسل جوان از منابع ادبی کوتاه شود/ منتظر تعبیر نسل جدید از شاهنامه هستیم
کد مطلب: 156 | تاریخ انتشار: 1402/2/17 | اخبار | آموزشی
اجازه ندهیم دست نسل جوان از منابع ادبی کوتاه شود/ منتظر تعبیر نسل جدید از شاهنامه هستیم
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، الهام ياوری در آيين پايانی پنجمین جشنواره ملی فردوسی که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، در ابتدا روز معلم را به معلمين سمپادی و جامعه معلمان تبریک گفت و روز سمپاد را گرامی داشت.
یاوری با اشاره به این که ادبیات هر ملتی بیانگر ارزش ها و نگرش‌های آنان است، تصریح کرد: جامعه شناسان تاكيد دارند كه محوريت و مفاهيم اساسی در اقوام و ملیت‌های مختلف افراد یک جامعه را هم‌مسیر می‌کند. برای یادآوری این مفاهیم به افراد جامعه نمادهای مختلفی وجود دارد و آموزش و پرورش نيز اين مفاهیم را سينه به سينه منتقل می‌کند.
وی با اشاره به مفاهیم محوری که افق تمدنی ایران را تشکیل داده‌اند، گفت: مفاهيم محوری كه ملت ايران را به افق تمدنی خويش متصل كرده، دو چيز است یکی، مفهوم علاقه به خردورزی و دانش و حقيقت و دوم دادگری است.
یاوری خاطرنشان کرد: اگر به تاریخ کشور ایران از دوران باستان دقت کنیم می‌بینیم که هميشه اين ملت دربرابر ظلم ايستاده‌اند، خوب که می‌نگریم متوجه می‌شویم که هيچكس سابقه‌ای از شكست ايرانيان در برابر ناحق سراغ ندارد و در طول تاريخ هرجا مظلومی بوده ايرانیان آغوش خود را براي حمايت از او گشوده‌اند.
رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اظهار کرد: دومین مفهوم محوری نزد ملت ایران، دادگری و عدالت محوری است. اين خردورزی، عدالت‌پیشگی و تعقل و دادگری در نمادهای مختلف هنری و فرهنگی خود را نشان داده است.
وی اضافه کرد:يكي از مظاهر مهم اين ارزش فرهنگی ديرينه در ادبيات فارسي خود را نشان می‌دهد، آنجایی كه شاعران هرجا مي‌خواهند كسی را ستايش كنند از خردورزی و دادگری او می‌گويند.در شاهنامه بارها و بارها به روحیه و اهمیت دادگری نيز اشاره شده است.
یاوری تصریح کرد: فردوسی به عنوان يكی از قله‌سازهای فرهنگ و ادب فارسی سهم زيادی در انتقال اين فرهنگ غنی به نسلهای بعد دارد. يكي از روشهای صيانت از اين فرهنگ غنی اين است كه اجازه ندهيم دست نسل‌های جوان ما از منابع ادبی كوتاه شود و با ساده سازی و تلاش برای در جريان نگه داشتن اين فرهنگ و ادبيات آن را به نسل‌های جديد انتقال بدهيم. ما خواهان تماشاي تعبير نسل جوان و نوجوان از ادبيات و شاهنامه هستيم و اميدواريم که در اين راه با هم همراه و هم مسير باشيم.
نظر شما:


اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.