• والدین
  • دبیران
  • دانش آموزان
  • آموزشگاه ها
سامانه آموزشگاه علمی آزاد سپهر دانش پژوهان کیش ، دبستان و دبیرستان سپهر کیش شنبه 23 تیرماه 1403 بروز رسانی 14:49
کد مطلب: 692 | تاریخ انتشار: 1403/1/14 | مقاله | سلامت | منبع: عصر ایران
بر اساس علم روانشناسی این ۹ نشانه می‌گوید یک مرد به بلوغ عاطفی نرسیده است
تا به حال با مردی برخورد کرده‌اید که به‌خاطر باخت در یک بازی عصبانی باشد؟ یا به خاطر همه چیز شما را سرزنش کند، حتی آب و هوا؟ شاید هم متوجه شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید که حتی قادر به مدیریت یک مکالمه جدی نیست.
اگر این موارد برایتان آشناست احتمالاً با مردی سر و کار دارید که از نظر عاطفی به بلوغ نرسیده است.
عدم بلوغ عاطفی با نشانه‌های ساده‌ای همراه است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

۱. پرهیز از مسئولیت‌پذیری
به گزارش روزیاتو، یکی از واضح‌ترین نشانه‌های عدم بلوغ عاطفی، اجتناب مداوم از بر عهده گرفتن مسئولیت است. زیرا بلوغ عاطفی به معنای پذیرش اعمال و مسئولیت اشتباهاتمان است.
مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده اغلب دیگران را به خاطر اشتباهات یا شکست‌های خود سرزنش می‌کند. او ممکن است بهانه بیاورد یا حتی دروغ بگوید تا با عواقب اعمال خود روبرو نشود.

۲. دشواری در صمیمیت عاطفی
مطالعات نشان می‌دهد که این یک ویژگی رایج در مردانی است که از لحاظ عاطفی به بلوغ نرسیده‌اند. بیان احساسات و به اشتراک گذاشتن آنها برای این مردان دشوار است و در نتیجه از ایجاد یک ارتباط عاطفی عمیق بازمی‌مانند.

۳. رفتارهای شتابزده و نسنجیده
شتابزدگی یا «تکانشگری» از نشانه‌های بارز عدم بلوغ عاطفی است. مردانی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند اغلب بدون فکر کردن به عواقب اعمال خود، وارد عمل می‌شوند که می‌تواند منجر به رفتار غیرقابل پیش‌بینی و گاه پرخطر شود.
در خصوص رابطه، این رفتار می‌تواند به صورت نوسانات خلقی ناگهانی، تصمیمات غیرمنطقی یا اقدامات نامعقول که به طور بالقوه می‌تواند به رابطه آسیب برساند ظاهر شود.

۴. خودمحوری بیش از حد
خودمحوری فراتر از خودخواهیِ ساده و به معنای ناتوانی در نگریستن ورایِ نیازها و خواسته‌های خود است. این مورد اغلب می‌تواند نشانه‌ای از عدم بلوغ عاطفی باشد.
مردی که از نظر عاطفی نابالغ است به‌طور مداوم احساسات، نیازها یا خواسته‌های خود را بر دیگران ترجیح می‌دهد. این موضوع می‌تواند منجر به عدم همدلی و عدم توجه به تاثیر اعمال او بر اطرافیان شود.
خودمحوری مرد در رابطه می‌تواند به این معنا باشد که همیشه او تصمیم می‌گیرد کجا قرار بگذارید یا چه فیلمی تماشا کنید؛ و یا وقتی ناراحت هستید احساساتتان را نادیده می‌گیرد. انگار دنیای او حول خودش می‌چرخد ​​و انتظار دارد که دنیای شما هم همین‌طور باشد.

۵. عدم سازش
یکی دیگر از نشانه‌های آشکار عدم بلوغ عاطفی، ناتوانی یا امتناع از سازش و مصالحه است. زندگی پر از بده و بستان است و این موضوع به‌ویژه در روابط صادق است.
مردی که از نظر عاطفی نابالغ است اغلب با این مفهوم غریبه است. او اصرار می‌کند که راه خودش را برود و یا هنگامی که از او می‌خواهید دیدگاه یا روش دیگری را در نظر بگیرد، بیش از حد تدافعی می‌شود یا مشاجره به راه می‌اندازد.

۶. ناتوانی در مدیریت احساسات منفی
زندگی همیشه آفتابی و رنگین‌کمانی نیست. همه ما لحظات خشم، غم، ناامیدی و استیصال را تجربه می‌کنیم. اما این نحوه مدیریت این احساسات منفی است که افراد بالغ را از نابالغ جدا می‌کند.
کارشناسان می‌گویند که مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده اغلب فاقد ابزارهایی برای مدیریت مؤثر احساسات منفی خود است. او ممکن است به جای مواجهه و برخورد سالم با این احساسات، سرزنش کند، بیش از حد تدافعی شود یا کاملاً در لاک خود فرو رود.

۷. مشکل در ابراز عشق و محبت
بیان طبیعی و آشکار عشق و محبت نشانه بلوغ عاطفی است. با این حال، برای برخی از مردان، این کار می‌تواند تقلایی جدی باشد.
بر اساس یک مطالعه این مشکل می‌تواند ناشی از تروماهای دوران کودکی، آسیب‌پذیری، دل‌شکستگی‌های گذشته یا حتی فقدان الگوی رفتاری در دوران رشد باشد. دلیل آن هرچه باشد می‌تواند ایجاد یک رابطه عمیق و معنادار را چالش‌برانگیز کند.

۸. عمل نکردن به وعده‌ها
یکی دیگر از نشانه‌های مردی که به بلوغ عاطفی نرسیده، عمل نکردن مداوم به وعده‌هاست. چنین مردی ممکن است به راحتی و اغلب برای خشنود کردن دیگران یا اجتناب از درگیری قول‌هایی بدهد. با این حال وقتی نوبت به تحقق این وعده‌ها می‌رسد، کوتاهی می‌کند.

۹. عدم تمایل به رشد و خودسازی
در نهایت، مهم‌ترین چیزی که باید در مورد عدم بلوغ عاطفی درک کرد این است که مشخصه آن فقدان رشد و بهبود شخصی است.
مردی که از نظر عاطفی نابالغ است با احتمال بالاتری در مسیر خود گرفتار می‌شود و نمی‌خواهد یا نمی‌تواند از اشتباهات خود درس بگیرد و رشد کند.
بلوغ عاطفی شامل خودآگاهی، درک و توانایی تغییر و تکامل در طول زمان است. اگر این جنبه‌ها وجود نداشته باشند، نشانه آشکاری از عدم بلوغ عاطفی است.

نظر شما:


اطلاعیه دبیرستان سپهر
به اطلاع کیشوندان محترم می رساند که دبیرستان پسرانه غیر دولتی سپهر کیش در مقطع متوسطه دوم برای سال تحصیلی 1401-1400 و کلاسهای تابستانی 1400 شروع به ثبت نام کرده است. لذا از کلیه دانش آموزانی که پایه نهم، دهم یا یازدهم را به پایان رسانیده اند و علاقمند باشند در محیطی جذاب و علمی مشغول به تحصیل باشند دعوت بعمل می آید تا برنامه های آموزشی این دبیرستان را ملاحظه کنند. برای آگاهی بیشتراز شرایط ثبت نام و برنامه های دبیرستان سپهر کلید زیر را انتخاب نمائید.